בחירה בטקס לוויה – קבורה אזרחית

פעמים רבות נדמה שטקס הלוויה והקבורה, כמו גם העלייה לקבר של הנפטר משמשים בעיקר את הנותרים מאחור. אותם הנותרים החווים שברון לב, את כאב וצער הפרידה, מנסים בכל כוחם לייחד את מסע הפרידה, לאפיין אותו במוטיבים שאפיינו את הנפטר ומוצאים נחמה בידיעה כי הצליחו לערוך את הפרידה האישית שלהם. כדי שיצליחו בכך, הם בוחרים בקבורה אזרחית בבית עלמין חילוני.

למה בעצם?

טקס קבורה חלופי הוא כזה בו למשפחה יש מקום לביטוי עצמי במהלכו. הם לא יוכלו לעשות זאת באמצעות קבורה בבית עלמין ממלכתי אורתודוכסי ויחושו תחושת החמצה. לא רק זאת, רבים מרגישים כי אורחות חייו של הנפטר והשקפת עולמו הם כאלו שלא תואמים את הלך הרוח והמנהגים המתקיימים בטקסי קבורה דתיים. בתי עלמין חילוניים למעשה מספקים את הבחירה, את ההעדפה ואת ההצמדות לקו בו חי הנפטר כל חייו.

הטקסים בבתי עלמין חילוניים מתקיימים ברוח זרמי היהדות במידה והמשפחה חפצה בכך. במידה והיא מבקשת טקס חלופי בו משולבים קטעי שירה, מוזיקה או פרוזה, יהיה באפשרותה לעשות זאת, בסיוע צוות בית העלמין החילוני.

יום הלוויה והקבורה הוא יום טעון, כואב וקשה. משפחות רבות מוצאות חמה בידיעה כי יקירם ייטמן בארון אם יבקשו זאת, תושמע מוזיקה שאהב בדרכו האחרונה ויהיה באפשרותם לשאת דברי הספד ממושכים. כמו כן, ימצאו נחמה, גם בהמשך הדרך, לגלות כי קברו של הנפטר נותר שמור, שלם , נקי ומטופח, כי שבילי הגישה אל הקבר הם נוחים ומרווחים וכי באמת מצא לו מנוחת עולם.

הדברים האלו קורים מאחר ובתי עלמין חילוניים ממוקמים במושבים ובקיבוצים, לרוב במקומות עם נוף מרהיב, אוויר צח וצמחייה שופעת ומטופחת. זוהי חלופה מכובדת וראויה לשירותי הקבורה הקיימים בבתי העלמין הממלכתיים דתיים ואכן, רבים בוחרים בחלופה הזו.

בתי עלמין חילוניים מציעים שירותי הפקה, ליווי וארגון הטקס הקבורה, לפי צרכי המשפחה ובקשתה. מאחר ויש צורך בארגון, לוגיסטי ובירוקרטי, משפחות רבות מקבלות את הסיוע בברכה ובאופן זה מתאפשרת להם פרידה מלאה מיקירם והתמקדות באבלם.