קבורה אזרחית בישראל – דברים שכדאי לדעת

ישראלים רבים בארץ חווים עוגמת נפש במעמד הלוויה והקבורה בבתי עלמין ממלכתיים דתיים, זאת בנוסף לכאב העצום של הפרידה מיקירם שהלך לעולמו. הסיבה לעוגמת הנפש היא תחושת חוסר המיצוי בדרך האחרונה בה הם מלווים את הנפטר, מאחר ובבתי עלמין ממלכתיים הטקסים הם קבועים, בעלי צביון דתי ומנוהלים על ידי חברה קדישא. מה שרבים לא יודעים, הוא האלטרנטיבות העומדות בפניהם, ובאות לידי ביטוי באמצעות קבורה אזרחית בבתי עלמין חילוניים.

איך הכל התחיל

במשך שנים ארוכות הקונצנזוס במדינת ישראל היה בתי עלמין המצויים ברוב הרשויות המקומיות, בהם רשאי להקבר כל אזרח יהדי, תושב המדינה. הזכות להטמן בבית העלמין היא בחינם ואת הליכי הקבורה, כולל ההכנות, מנהלת חברה קדישא. זה מה שהיה עד לשנות השמונים של המאה העשרים, אז החלו להשמע קולות אחרים בקרב אזרחים רבים שהינם חסרי דת, אתיאיסטים, או פשוט כאלו המבקשים את האפשרות לבחור מבין כמה אלטרנטיבות. כך, לאחר מחאה שהלכה וגברה, קיבלה ועדה של שרים בשנת 1995 החלטה לאשר עקרונית הקמתם של בתי קברות אזרחיים בישראל. חוק קבורה אזרחית בישראל עבר בכנסת בשנת 1996 ובכך בעצם עיגן את זכותו של אדם לקבורה לפי צו מצפונו, רצונו והשקפות עולמו. הנקודות המרכזיות בחוק  הקבורה האזרחית החלופית היו כי אדם זכאי להקבר בבית עלמין אזרחי, במידה ובחר בכך באמצעות צוואה או דרכים אחרות, הקבורה תתבצע תוך שמירה על כבוד המת, בכל מקום בו יפתח בית עלמין חדש, אורתודוכסי, יוקצה גם שטח לבית עלמין אזרחי חלופי, בתי העלמין הללו יהיו בכל חלקי הארץ ובכל הרחבה של בית עלמין קיים, יש להקצות שטח מיוחד שישמש לקבורה אזרחית. לפי החוק, יש להקצות חלקות קבורה אזרחית לפחות בעשרים ואחד בתי עלמין בארץ, בעוד שבפועל קיימים חמישה בתי עלמין כאלו בלבד, בבאר שבע, בשדה יהושע, באשקלון בעמק חפר ובקרית שמונה. חלק מבתי עלמין אלו הם לחסרי דת.

ומה עכשיו?

נכון להיום,ולמרות החקיקה, לא השתנה הרבה. יחד עם זאת, לרשות הציבור עמודים בתי עלמין חילוניים, הממוקמים בפתי קיבוצים ומושבים ומאפשרים את אותן הזכויות עליהן דיבר המחוקק, כלומר קבורה מכובדת, לכל אחד בהתאם לצו מצפונו והשקפת עולמו. בתי עלמין אלו הם פרטיים ומציעים שבילים רחבי ידיים , מטופחים, נקיים וירוקים, חלקות קבר שמורות ונקיות, צוות אחזקה קבוע של המקום, המסייע גם ביום הלוויה עצמה בכל הנושאים הלוגיסטיים, הבירוקרטיים וכנת טקס הלוויה והקבורה באופן בו מעוניינת משפחת הנפטר לבצע אותו. כלומר, אם המשפחה בוחרת להשמיע קטעי נגינה, הם יושמעו , והצוות המסייע יעזור באמצעי הגברה ובהכנת המקום ובכל מה שנדרש כדי לקיים את בקשת המשפחה,או את בקשות הנפטר, במידה והותיר אחריו צוואה.